Co to jest FINN (Firma Inwestująca w Najem Nieruchomości)

F.I.N.N (FINN) czyli Firmy Inwestujące w Najem Nieruchomości  (w Polsce, na ten moment, tylko mieszkaniowych). 
W rozumieniu ustawy, jest to spółka akcyjna, której podstawowym przedmiotem działalności jest najem nieruchomości mieszkaniowych. Tzn. celem biznesowym spółki jest osiąganie zysku z nieruchomości mieszkaniowych (w innych krajach również komercyjnych) poprzez ich zakup, wynajem oraz sprzedaż.

FINN y czyli polskie REITy (Real Estate Investment Trust) nie są nowym wynalazkiem. Są podmiotami, które funkcjonują w Europie już od 1969 roku (Holandia). Niedługo później pojawiły się w Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech. 

Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów, istnienie spółek typu REIT (FINN) jest uregulowane obecnie w 16 państwach Unii Europejskiej.  Między innymi także sąsiadujących z Polską – w Niemczech, na Litwie oraz w Czechach.

REITy są obecnie na całym świecie, szczególnie w krajach rozwiniętych: USA, Japonia, Kanada, Singapurze i Hong Kongu.

Według raportu Ernst & Young są obecne w 36 krajach na świecie. A wartość globalnego rynku REIT według kapitalizacji rynkowej wynosi około 1.700.000.000.000 (1,7 bln USD). Aż 66% tego przypada na spółki amerykańskie.

MEDIA O FINN

Zapisz sie na newsletter o Firmach Inwestujących w Najem Nieruchomości.


Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (rozporządzenie ogólne), informuję, iż: