Chcesz kupić mieszkanie pod wynajem? Zaplanuj to.
30 Listopad

Chcesz kupić mieszkanie pod wynajem? Zaplanuj to.

Kategoria:

Chcesz kupić mieszkanie pod wynajem? Zaplanuj to.

Wielkimi krokami zbliża się nowy rok, co zawsze wiąże się nie tylko z planowaniem przyszłości, próbami rozpoczęcia „nowego etapu”, ale także z podsumowaniem ostatnich kilkunastu miesięcy. Ostatnie miesiące starego roku są doskonałą okazją, by z filiżanką gorącej kawy usiąść i podsumować to, co istotne.  Dla jednych będzie to praca, dla innych rodzina, a jeszcze innych – inwestycje i rozwój. Inwestowanie w nieruchomości jest w ostatnich latach bardzo popularne i coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania pod wynajem. Jak się do tego porządnie zabrać? Jak zaplanować inwestycję, by była efektywna? Już podpowiadamy.

Określ swój cel.

Ważne jest, aby wszystkie swoje działania porządnie zaplanować i jasno określić podstawowy cel. Zanim zapadnie decyzja „kupuję mieszkanie!” przemyśl czy chcesz zainwestować nie tylko swoje pieniądze, ale także i czas. Nie jest łatwo odnaleźć się w zawiłościach inwestycyjnych, nie mając w tym żadnego doświadczenia i niezbędnej wiedzy. Sprawia to, że proces podjęcia decyzji o zakupie „M” pod wynajem może okazać się trudniejszy i dłuższy niż zakładaliśmy.  Zastanów się jakie korzyści chcesz osiągnąć inwestując – czy masz niezbędny kapitał i chcesz go pomnożyć, aby pracował na siebie, a może myślisz o lepszym starcie dla swojego dziecka i kupujesz mieszkanie, które kiedyś będzie dla niego, a na razie chcesz, by inwestycja się zwracała? Cele i zamiary mogą być różne, ważne, by były odpowiednio przemyślane .

Zdobądź niezbędną wiedzę i określ termin realizacji.

Kiedy cel mamy jasno określony i jesteśmy zdeterminowani, by zacząć go realizować to warto określić czas, który sobie dajemy na realizację inwestycji. Pozwala to na odpowiednie przygotowanie się, zebranie niezbędnych środków, przygotowanie dokumentacji i oszacowanie, kiedy spodziewamy się zysków. W przypadku inwestowania w mieszkania pod wynajem zyski pojawiają się stopniowo, nie od razu. Dlatego aby nie czuć rozczarowania na starcie, warto mieć tego świadomość.  Inwestowanie to proces, którego uczymy się wraz z kolejnymi działaniami, więc zamiast popełniać własne błędy, uczmy się na błędach innych. Internet jest doskonałym miejscem do zgłębiania swojej wiedzy w tej dziedzinie, bo inni bardzo chętnie dzielą się doświadczeniami w tej dziedzinie.

Określ swoje możliwości finansowe.

Zawsze trzeba mierzyć siły na zamiary, dlatego warto realnie wskazać, ile pieniędzy zamierzamy zainwestować, ile jeszcze potrzebujemy oraz ewentualnie – jak je zdobędziemy.  Jeżeli nie posiadasz dużego kapitału, zainteresuj się inwestowaniem, które bierze pod uwagę regularne wpłaty. Być może dużo prościej będzie Ci odłożyć wymaganą kwotę raz na pewien czas, niż zdobyć od razu  całą kwotę. Dobrym pomysłem może być kredyt, którego raty spłacisz czynszem opłacanym przez przyszłych lokatorów. Dzięki tej opcji, nie odczujesz, że musisz spłacać raty kredytu.
Najłatwiej zrobić rozeznanie w przykładowych cenach wynajmu – czyli tego co możesz zarobić – analizując oferty na wynajem z najwiekszych portali nieruchomościowych:
Morizon, OtoDom, Rynek Pierwotny
W sekcjach wynajem znajdziesz ceny za jakie wynajmują się mieszkania w miejscu gdzie chcesz zainwestować. Zaś w zakładce z ofertami sprzedaży, zdobędziesz informacje ile będzie Cię kosztowało mieszkanie, które może posłużyć za inwestycyjne.

Na co możesz sobie pozwolić?

Kiedy rozsądnie określisz już swoje możliwości finansowe sprawdź, na co możesz sobie pozwolić. Czy będzie to kawalerka lub nieduże dwupokojowe mieszkanie? A może chcesz zainwestować w luksusowy apartament lub dom z ogrodem na wsi? Biorąc pod uwagę, że nie masz zbyt dużego doświadczenia być może łatwiej byłoby zainwestować na początek w coś mniejszego, ale nie oznacza to też, że musisz bać się większych inwestycji.

Jakie ryzyko jesteś w stanie ponieść?

Faktem jest, że mniejsze inwestycje w przypadku niepowodzeń generują mniejsze ewentualne straty finansowe, co może dawać większe poczucie bezpieczeństwa, ale również mniejsze zyski niż w przypadku większych inwestycji. Każdy z nas cechuje się określoną skłonnością do ponoszenia ryzyka. Jedni wybierają pewne, spokojne lokaty, które być może nie generują wielkich zysków, ale ciągle zostawiają „bufor bezpieczeństwa”. Inni zaś chętniej ponoszą duże ryzyko, nie obawiają się wahań finansowych i nie panikują, gdy wartość inwestycji tymczasowo spadnie. Wskazanie skłonności do ryzykowania jest niezwykle istotnym elementem planowania inwestycji, bo pozwala nam na pewien komfort psychiczny.

Rozsądnie dobieraj doradców.

Decydując się na inwestowanie warto zadbać o to, by osoby, z którymi będziemy mieć styczność w tej kwestii były godne zaufania. Szukaj więc sprawdzonych firm, które oferują sprzedaż mieszkań, doradców finansowych. Szukaj opinii i poleceń wśród najbliższych osób, na które możesz liczyć. Nie sugeruj się zbyt szybko „podpowiedziami życzliwych”, nie daj sobie też wmawiać informacji, które nie są poparte faktami.

Odpowiednie przygotowanie jest połową sukcesu. Inwestowanie dużych sum pieniędzy wymaga przygotowania, zastanowienia i odpowiednich decyzji. Zadbaj więc o to, by nic Cię po drodze nie zaskoczyło. Wtedy podjęta decyzja o zakupie mieszkania pod wynajem okaże się jedną z najlepszych decyzji inwestycyjnych życiu.

Gdzie najlepiej szukać nieruchomości w okazyjnej cenie.

Mówi się, że okazje na rynku nieruchomości nie istnieją. Jest w tym sporo prawdy ponieważ duże transakcje jak zakup nieruchomości są rynkowo wyceniane przez sprzedających i kupujących. Oferty gdzie sprzedający nie doszacuje wartości nieruchomości lub ustali niższą cenę ze względu na presję czasu, znajdują chętnych zanim pojawią się na portalach nieruchomościowych. Dlatego, żeby mieć szansę w wyścigu do najatrakcyjniejszych ofert najlepiej jest udać się do specjalisty. Warto zapytać znajomych czy mają do polecenia dobrego pośrednika ds. nieruchomości, który upoluje dla nas ofertę „spod stołu”.

Tak było dotychczas.

Teraz możesz dzięki FINN rozwinąć skrzydła i sięgnąć po zyski z inwestycji. Te długofalowe możliwości mogą przynieść wysokie dochody.

MEDIA O FINN

Zapisz sie na newsletter o Firmach Inwestujących w Najem Nieruchomości.


Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (rozporządzenie ogólne), informuję, iż: