wady i zalety FINN
07 Marzec

Wady i zalety FINN (polskich REIT-ów)

FINN (polskie REITy) wady i zalety

Wielkimi krokami zbliża się rewolucja na polskim rynku inwestycyjnym. Zapowiadane na początek 2019 roku wprowadzenie ustawy o REIT-ach przesuwa się w czasie, ale jest nieuniknione. Dlatego już teraz warto dowiedzieć czym są FINN oraz jakie są wady i zalety FINN?

Co to jest FINN (polskie REITy)

Firmy Inwestujące w Najem Nieruchomości (funkcjonujące też pod pojęciem REIT, z ang. Real Estate Investment Trust) to podmioty, których celem będzie lokowanie kapitału na rynku nieruchomości. Istotny jest tu fakt, że w Polsce inwestycje FINN będą mogły dotyczyć tylko nieruchomości mieszkalnych na wynajem.

Na świecie odpowiedniki FINN czyli REITy mogą inwestować również w nieruchomości komercyjne, hotelowe, przemysłowe, medyczne. Z czasem najprawdopodobniej również i w Polsce zostanie poszerzony wachlarz ich możliwości.

(dokładniej czym jest FINN dowiedzieć się możesz TU)

Kto zyska na wprowadzeniu FINN-ów

Na ustawę o polskich Firmach Inwestujących w Najem Nieruchomości wyczekują nie tylko inwestorzy, ale również deweloperzy poszukujący finansowania i zbytu dla swoich projektów. Nie można też zapomnieć o beneficjentach wprowadzenia FINN jakimi są osoby wynajmujące mieszkania – nieposiadające swojej nieruchomości.

Korzyści z wprowadzenia REIT

Wprowadzenie FINN w Polsce oznacza powiew świeżości na rynku inwestycyjnym. Szczególnie powinni się cieszyć z tego faktu inwestorzy indywidualni dla których FINN to ciekawa alternatywa do lokat, funduszy inwestycyjnych czy obligacji.
Inwestycje w nieruchomości do czasu wprowadzenia FINN zarezerwowane są dla najbardziej zamożnych inwestorów indywidualnych ze względu na wysoki próg wejścia – konieczność zakupu nieruchomości na własność. FINNy pozwalą inwestować w nieruchomości już drobne sumy, dywersyfikując nawet najmniejsze portfele inwestycyjne.

Deweloperzy również zacierają ręce wiedząc, że FINNy zaczną skup nieruchomości mieszkaniowych i nie rzadko będą zlecały budowy całych budynków dedykowanych pod profesjonalny wynajem.

Sami wynajmujący też odczują pozytywne skutki wprowadzenia FINN-ów. Mowa tu o zwiększeniu bazy mieszkań pod najem dostępnej na rynku oraz idących za tym atrakcyjniejszych ceny najmu.

(więcej o korzyściach z wprowadzania FINN przeczytasz TU)

Zalety FINN-ów

  • instrument inwestycyjny nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz regulacje Giełdy Papierów Wartościowych
  • dostępny nawet dla drobnych inwestorów indywidualnych
  • bezpieczeństwo i stabilność charakteryzujące rynek nieruchomości
  • wejście i wyjście z inwestycji w dowolnym czasie
  • ulgi podatkowe na zyski z FINN
  • bezobsługowy sposób inwestowania w nieruchomości
  • gwarancja wypłaty corocznej dywidendy dla inwestorów

Wady FINN-ów

  • ograniczenie zaangażowania FINN (REIT) tylko w rynek nieruchomości mieszkaniowych na wynajem

MEDIA O FINN

Zapisz sie na newsletter o Firmach Inwestujących w Najem Nieruchomości.


Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (rozporządzenie ogólne), informuję, iż: